Zygzakiem z Krakowa do Nowego Sącza: 320 km po Wiślanej Trasie Rowerowej i Velo Dunajec


Spotkanie z przyjaciółmi dało pretekst do trzydniowej wycieczki rowerem z Krakowa do Nowego Sącza. W linii prostej to tylko 100 km, czyli jazdy na jeden dzień. Ja postanowiłem jednak wydłużyć ten dystans ponad trzykrotnie po to, by:

- przejechać w całości drugą połowę Wiślanej Trasy Rowerowej na odcinku Kraków-Szczucin (przejazd WTR z Krakowa przez Oświęcim do Brzeszcz opisałem niedawno);
- wpaść do Tarnowa omijając jednak północny odcinek trasy Velo Dunajec: Miechowice (ujście Dunajca do Wisły) – Wierzchosławice (k. Tarnowa), oddany do użytku;

- zobaczyć, jak wygląda stan prac na odcinku Wierzchosławice (k. Tarnowa) – Nowy Sącz (nie dzieje się nic).

Przejazd utwierdził mnie, że Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce (od Jawiszowic k. Brzeszcz do Szczucina) to 230 km znakomitej jazdy, praktycznie w stu procentach po asfalcie. Oprócz krótkiego odcinka k. Okleśnej (przed Oświęcimiem – w budowie), oraz 10 kilometrów od mostu Wandy w Krakowie do wjazdu na komfortową cyklotrasę w Grabiach, k. Niepołomic, całość jest znakomicie oznakowana i poprowadzona albo nowiutkimi ścieżkami po wałach nad Wisłą, albo lokalnymi drogami o znikomym ruchu. Jeśli chodzi o Velo Dunajec od Wierzchosławic w okolicach Tarnowa, do Nowego Sącza… trasa nie jest nawet oznakowana. Istnieje w planach, na mapach, ale w praktyce nie ma jej. Ani śladu. I tak niemal do samego Nowego Sącza.

Niepołomice-Szczucin: 109 km raju dla rowerzystów

OPIS TRASY

Dzień 1: Kraków - Szczucin - Radłów 190 km

190 km - to był długi dzień
Nie chcę się powtarzać więc powiem krótko: WTR Kraków-Szczucin to po prostu bajka i czysta przyjemność. 163 km fantastycznej ścieżki rowerowej wzdłuż królowej polskich rzek. I tylko czekam na brakujące 10 km do Niepołomic (niestety brak śladów jakiejkolwiek budowy). Ponieważ nie chciało mi się wracać tą samą trasą do Wierzchosławic, by tam wskoczyć na Velo Dunajec i pomknąć na południe w stronę Tarnowa, wybrałem opcję jazdy lokalnymi drogami w kierunku południowo-zachodnim, tak, jak zasugerują mapy Google’a. Wybór był słuszny.

Jest jakiś czar w przeprawach promem
Mało uczęszczanymi drogami, komfortowo, bo asfaltem, dojechałem najpierw do przeprawy promowej przez Dunajec w Otfinowie przez Delastowice, Wójcinę, Mędrzechów i Zalipie. Ta ostatnia miejscowość słynie z malowanych domów – pomalowane ściany i obejścia rzeczywiście zaskakują. Przeprawiwszy się na zachodni brzeg Dunajca dojechałem do Radłowa, gdzie zaplanowałem nocleg na kempingu z polem namiotowym. Miejsce zwane trochę na wyrost Riverą Radłowską, to zalew powstały po wyrobisku żwirowym. Długi dzień zakończyłem wieczorną kąpielą w zalewie (oficjalnie zakazaną).
Riviera Radłowska o zmroku

Dzień 2: Radłów - Tarnów - Gródek nad Dunajcem 92 km

Drugi dzień podróży miał być relaksem po długim dniu poprzednim, dlatego bez pośpiechu opuściłem Rivierę Radłowską, by pospacerować po Tarnowie. Po drodze liznąłem trochę trasy Velo Dunajec jadąc ostatnie 10 km do Wierzchosławic, tuż przed skrętem w lewo przez Wisłę do Tarnowa. Piękny, równy asfalt, prosto, spokojnie – tak powinny wyglądać ścieżki rowerowe. Przyjemność szybko się skończyła. Skręciłem na mocno obciążoną ruchem DK 973 i dojechałem do centrum Tarnowa a to chodnikiem, a to marną ścieżką rowerową zrobioną, a jakże, z kostki. Pospacerowałem po fragmencie miasta zamkniętym dla ruchu, wypiłem kawę w Cafe Tramwaj, i ruszyłem w drogę powrotną w stronę Velo Dunajec, która, na odcinku do Nowego Sącza, jest trasą rowerową tylko z nazwy. Do celu drugiego dnia, czyli kempingu w Gródku nad Dunajcem, zostało mi niecałe 80 km.

Nie ma co się rozpisywać w narzekaniach, że brak oznaczeń, że czasem ruchliwe drogi, że nawigacja i mapa konieczne, by się nie zgubić. Tak po prostu jest i nic się nie zmieni przez najbliższe lada, bo nie zauważyłem nawet śladów robót. Jest to zdecydowanie droga dla wytrwałych, którzy chcą zaliczyć Velo Dunajec od kropki do kropki. Dlatego z ulgą rozbiłem namiot na kempingu w Gródku i wykąpałem się w Jeziorze Rożnowskim. Właściwie byłem już u celu podróży, bo do Nowego Sącza zostało mi tylko 20 km. Akcent optymistyczny: widoki są przepiękne.

Jezioro Rożnowskie

Dzień 3: Gródek nad Dunajcem – Nowy Sącz 20 km

Nie miałem dokąd się spieszyć, dlatego dobrą godzinę spędziłem na porannej kąpieli w ciepłych wodach Jeziora Rożnowskiego. Do Nowego Sącza jedzie się dość ruchliwą DK 975. Za miejscowością Folwark, po 10 kilometrach, skusiłem się zjechać w stronę jeziora by brzegiem dojechać do Zbyszyc. Nie była to dobra decyzja, bo początkowo jazda była mocno utrudniona po płytach betonowych, potem wręcz niemożliwa – przez ok. kilometr pchałem rower w lesie. Ze Zbyszyc wróciłem na DK 975, potem na koszmarnie ruchliwą drogę nr 75. I tak dotarłem do Nowego Sącza.
Ślepy zaułek - koniec drogi
Warto wspomnieć, że miasto bardzo dużo inwestuje w rozwój ścieżek, jest też dobrym punktem wypadowym na pozostały odcinek Velo Dunajec do Nowego Targu i dalej do Zakopanego. Ten odcinek trasy zostawiam jako kolejny cel podróży.

PODSUMOWANIE
Te nieco ponad 300 km było dla mnie fajnym i ciekawym doświadczeniem, bo po raz pierwszy wybrałem się na rower z namiotem. I wiem, że następne wyjazdy będę organizować jak kilkudniowe wypadu to tu, to tam. Na pewno Wiślana Trasa Rowerowa Kraków-Szczucin pozytywnie się wyróżnia – chciałoby się mieć setki kilometrów takich ścieżek. Czasem w drodze warto oddać się mapom Google i nawigacji, by poprowadziła nas małymi drogami. W ten sposób niektóre kilometry między Szczucinem a Radłowem wśród pól i łąk były naprawdę przyjemne.

Czasem warto po prostu jechać za wskazaniami Google Maps

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz